Jak wybrać odpowiednią lokatę? Czym kierować się przy wyborze?

Na rynku jest kilkaset lokat i może być trudno zdecydować, z której warto skorzystać, by faktycznie zarobić. W naszej ofercie znajdziesz różne produkty, które pozwolą powiększyć Twój kapitał. Podpowiadamy, jak wybrać lokatę i na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru.

Czym są lokaty bankowe?

Lokaty, czyli depozyty terminowe, to popularna forma lokowania oszczędności w bankach. Stanowią rodzaj umowy z danym bankiem. Klient przekazuje bankowi oszczędności na z góry określony okres. W tym czasie bank może obracać pieniędzmi klienta i w pełni z nich korzystać, np. inwestując. Na koniec klient otrzymuje swoje pieniądze oraz dodatkowo zysk na bazie wcześniej ustalonego oprocentowania, czyli wypracowane odsetki.

Niemal każda instytucja finansowa posiada ich szerokie portfolio, dlatego możesz zastanawiać się, jak właściwie wybrać odpowiednią lokatę, by mieć gwarantowane jak najlepsze warunki i zysk z wpłaconych środków.

Przykładowe rodzaje lokat bankowych w Santander Consumer Bank

W propozycji Santander Consumer Banku znajdziesz wiele rodzajów lokat, które założysz w oddziale, telefonicznie lub online. Lokaty stanowią ważną część propozycji banku zarówno dla firm, jak i dla klientów indywidualnych. Jest ona stale dopasowywana do potrzeb i możliwości klientów oraz aktualizowana przez zmianę stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Wśród popularnych produktów są lokaty takie jak Zysk + Wzrost (duży wybór okresów lokacyjnych: od 1 do 36 miesięcy), Zysk + Progresja (oprocentowanie rosnące z miesiąca na miesiąc) czy Zysk+ (duży wybór okresów lokacyjnych: od 1 do 36 miesięcy oraz atrakcyjne oprocentowanie aż do 2,50%).

Polecane  Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty bankowej

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Oprocentowanie nominalne lokaty – wysokość. Przekłada się ono bezpośrednio na wysokość wypłaconych odsetek, czyli na Twój zysk. Im wyższe oprocentowanie nominalne, tym wyższy dochód z lokaty bankowej. Jednak nie zawsze równa się ono wysokim zyskom. W niektórych ofertach wysokie oprocentowanie dotyczy jedynie niewielkich sum, dlatego warto doczytać szczegóły.

Zmienność oprocentowania. Oprocentowanie lokaty może być stałe lub zmienne w skali roku. Zwróć uwagę, że lokata z oprocentowaniem 4% w skali roku, jeśli jej okres wynosi 6 miesięcy, ma oprocentowanie efektywne około 2%.

Okres lokaty. Jeśli na przykład przez rok albo dwa nie będziesz potrzebować dużej gotówki, rozważ wybór lokaty terminowej na 12 lub 24 miesiące. Jeśli planujesz większy wydatek – np. zakup auta, remont, wyjazd – dobrym rozwiązaniem wydaje się lokata kwartalna. Im dłuższy okres lokaty, tym zwykle zysk jest większy. Weź pod uwagę, że lokaty na dłużej niż rok wymagają zamrożenia środków na dłuższy okres.

Kapitalizacja odsetek. Im częstsza, tym oferta jest atrakcyjniejsza, gdyż odsetki są częściej dopisywane do kapitału, co zwykle oznacza wyższy zysk.

Zerwanie lokaty a konsekwencje. W wielu przypadkach wypłacenie środków przed terminem oznacza zwrot samego kapitału i utratę odsetek. Są też oferty, w których zachowasz część odsetek.

Dodatkowe warunki. Zawsze warto dokładnie przeczytać warunki oferty oraz umowę. By skorzystać z atrakcyjnej lokaty bankowej, często wymagane są dodatkowe warunki – jak np. założenie konta w danym banku.

Polecane  Jak oszczędzać długoterminowo i dlaczego warto to robić?

Sposób założenia lokaty. Wiele lokat możesz założyć nie tylko w oddziale banku, ale też przez telefon albo internet lub z poziomu aplikacji mobilnej banku.

Wybierając lokatę, weź pod uwagę swoje potrzeby i możliwości, a także dokonaj analizy ofert na bazie wymienionych kryteriów. Najwyżej oprocentowana lokata nie musi być najlepsza, dlatego przeanalizuj wszystko dokładnie przed podjęciem decyzji.

Źródła
https://www.santanderconsumer.pl/oszczednosci/lokaty-przez-internet,2.html
https://www.santanderconsumer.pl/oszczednosci/lokaty-w-oddziale,3.html