Lokata bankowa: to warto o niej wiedzieć

Lokata bankowa to popularny sposób odkładania oszczędności. Zakładając lokatę możemy pomnożyć posiadane oszczędności; do tego będziemy mieć pewność, że będą one bezpieczne.

Oprocentowanie lokat

O tym, jaki zysk przyniesie nam lokata zadecyduje wysokość oprocentowania. W większości banków stosowana jest zasada, że wyższe oprocentowanie dostaną osoby, które zdecydują się zdeponować swoje oszczędności na dłużej, na przykład na 36 miesięcy. Warto wiedzieć, że lokata może mieć oprocentowanie stałe, które nie zmieni się przez cały czas trwania depozytu albo oprocentowanie zmienne. W przypadku oprocentowania zmiennego nie da się przewidzieć, jaki lokata przyniesie zysk. Jego wysokość może się zmieniać w zależności od sytuacji na rynku. Pamiętajmy również o tym, że wypłacając zdeponowane pieniądze przed końcem umowy, stracimy wszystkie lub część odsetek. Bank odda nam tylko wpłacony kapitał.

Lokata bankowa: to warto o niej wiedzieć

Czy można w trakcie umowy zwiększyć wkład?

Najczęściej banki nie dają możliwości dopłacania pieniędzy na już założoną lokatę. Nie znaczy to jednak, że jest to praktyka stosowana przez wszystkie banki bez wyjątku. Jeżeli jednak nie uda nam się znaleźć banku, który daje taką możliwość, to po prostu możemy założyć jeszcze jeden depozyt. Pamiętajmy, że większość banków ustala wysokość minimalnego wkładu, najczęściej jest to 500 do 1000 złotych. Gdy zgromadziliśmy zbyt mało pieniędzy, aby lokatę otworzyć, możemy wybrać konto oszczędnościowe.

Polecane  Lokaty bankowe – dużo propozycji

Ile może trwać lokata?

Banki oferują możliwość założenia lokaty na bardzo różny okres. Na przykład Santander Consumer Bank oferuje możliwość założenia lokaty nawet na miesiąc; najdłuższy okres trwania lokaty to 36 miesięcy. Warto pamiętać, że wysokość oprocentowania zależy nie tylko od wysokości zdeponowanych pieniędzy, ale także od czasu trwania lokaty – im jest on dłuższym, tym oprocentowanie jest wyższe.

Lokata to rozwiązanie dla osób, które mają oszczędności i chcą, aby były one bezpieczne. Pieniądze na lokacie chroni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Lokata ma jednak sens wtedy, gdy przedwcześnie nie zerwiemy umowy.