Konta internetowe

Nie ma już w zasadzie banku, który nie oferowałby swoim klientom konta internetowego.

Jest to rozwiązanie w dużej mierze dublujące możliwości, jakie oferuje klasyczne konto oszczędnościowo-rozliczeniowe, ale równocześnie można liczyć na wszystkie przywileje związane z posiadaniem wygodnego dostępu internetowego, czyli dostępu do konta bez wychodzenia z domu.

Banki lubią konta internetowe

Konta internetowe były kiedyś nawet większą rewolucją dla banków niż dla klientów, ponieważ pozwalały bankom na wyeliminowanie większości kosztów. Dla banku realnymi kosztami są bowiem przede wszystkim wydatki na personel, czyli na osoby, które będą realnie prowadziły sprawy ich klientów. Jeśli przychodzi ktoś do okienka, trzeba go w tym okienku przyjąć, musi istnieć w ogóle takie okienko, trzeba stworzyć dokumenty opisujące wizytę, trzeba przyjąć i przechować pieniądze… Wszystkie takie kwestie można mnożyć. W przypadku bankowości elektronicznej jest oczywiście osobna lista problemów, ale w dużej mierze są to problemy i tak występujące, a do tego dużo łatwiej jest prowadzić stronę internetową dla tysiąca klientów niż placówki bankowe dla tysiąca klientów.

Korzyści dla klienta

Większość korzyści dla klientów jest oczywista. Zazwyczaj jako najważniejsza kwestia wskazywane jest to, że nie trzeba tracić czasu w kolejkach w banku, co niestety jest powszechnym problemem w przypadku praktycznie wszystkich banków. Ogromne znaczenie ma także to, że koszty prowadzenia takiego konta są znacznie niższe, a bardzo często kosztów nie ma żadnych, ponieważ samo posiadanie konta oraz podstawowe operacje są zazwyczaj zupełnie darmowe. Wszystkie opcje zautomatyzowane są w bankowości internetowej całkowicie zautomatyzowane, dzięki czemu koszt dla banku praktycznie nie istnieje, więc nie obciąża on też klienta. Wszelkiego rodzaju zlecenia stale, przelewy wykonywane przez samego klienta i inne podobne operacje w bankowości elektronicznej są zazwyczaj darmowe. Jeśli nie są darmowe, praktycznie zawsze dostępny jest miesięczny limit darmowych operacji.