Lokaty terminowe to jedno z najlepszych narzędzi do oszczędzania i pomnażania pieniędzy. Warto jednak zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy i wpłaceniem pieniędzy na kilka aspektów lokat.
Lokaty terminowe różnią się od siebie przede wszystkim oprocentowaniem. To z kolei decydują o tym, jak duże będą nasze zyski z lokaty. Im oprocentowanie jest wyższe, tym jest to dla nas sytuacja oczywiście korzystniejsza. Standardowa wysokość oprocentowania oscyluje na poziomie dwóch, trzech procent. Czasami zdarzają się lokaty z oprocentowaniem jedno procentowym. Tu chodzi zazwyczaj o lokaty walutowe, które są prowadzone w innych walutach niż polski złoty. Zdarzają się też lokaty korzystniej oprocentowanie, nawet na poziomie czterech lub pięciu procent. To tak zwane lokaty promocyjne. Jednak z nimi często związany jest obowiązek skorzystania z innych narzędzi bankowych. Czyli zakładając lokatę z korzystniejszym oprocentowaniem, musimy jednocześnie założyć konto w danym banku lub zdecydować się na wpłatę na fundusz inwestycyjny.
Kolejnym czynnikiem, na który musimy zwrócić uwagę, jest wybór okresów lokacyjnych. Lokaty dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe. Do tych pierwszych zaliczamy wszelkie lokaty, które trwają krócej niż rok. W przypadku kiedy lokata trwa dwa lub trzy lata, ton należy traktować ją jako długoterminową. Lokaty, które trwają dłużej, są dla nas jako klienta korzystniejsze. Jednak warto pamiętać, że trzy lata zamrożenia sobie oszczędności, to czas naprawdę długi. W międzyczasie może zmienić się nasza sytuacja zawodowa czy osobista i może się okazać, że pieniądze z lokaty są nam natychmiast potrzebne. Jeśli jednak wyciągniemy je z lokaty, to bank uzna, że zerwaliśmy lokatę i nie wypłaci nam żadnych zysków. Rozwiązaniem tego problemu jest lokata rentierska. Pozwala ona na comiesięczne wypłacanie odsetek na wskazane przez klienta konto. Jednak lokata taka ma jeden warunek. Bank nie przyjmie na tego typu lokatę wkładu niższego niż sto tysięcy złotych. Dlatego, jeśli nasze oszczędności są mniejsze, to dobrym pomysłem jest rozrzucenie oszczędności po kilku lokatach.