Lokaty – niskie oprocentowanie

Lokaty to bez wątpienia najbardziej popularny sposób na inwestowanie, z którego bardzo wiele osób nadal korzysta. Trzeba jednak pamiętać, że lokaty to sposób inwestowania, który ma charakter bezpieczny, a więc nie będzie można liczyć na duże zyski.

Czym charakteryzuje się oprocentowanie lokat?

Oprocentowanie lokat zazwyczaj nie przekracza 6-7% a w ostatnim czasie niestety widzimy, że sytuacja jest jeszcze gorsza, ponieważ bardzo często to oprocentowanie kształtuje się na poziomie 3-4 procent. Jest to wyniki niskich stóp procentowych jakie mamy w Polsce już dłuższy czas, co uniemożliwia budowanie zysków na lokatach. Z drugiej strony warto pamiętać, że to niskie ustawienie stóp procentowych staje się bardzo korzystne dla osób, które mają kredyt, ponieważ mogą one liczyć na niskie ustawienie oprocentowania kredytu i niską ratę. Dlatego niskie stopy procentowe dla jednych są korzystne, dla innych będą złe. Wszystko zależy od tego jaki ma się poziom usytuowania finansowego. Osoby dobrze usytuowane, które chcą budować zysk na lokatach będą złe na niski poziom stóp procentowych, ponieważ oprocentowanie lokat będzie niskie. Z drugiej strony osoby z kredytami będą zadowolone z tej sytuacji, będzie to dla nich szansa na to, by mieć niską ratę.

Jak zwiększyć zyski?

Jeśli ktoś chce mieć większe oprocentowanie lokat musiałby myśleć o indywidualnym negocjowaniu warunków z bankiem. To jednak będzie możliwe wyłącznie, gdy posiada się duży kapitał i będzie się inwestować bardzo duże środki na lokatę. Przy kwotach wpłacanych przez statystycznych Polaków nie ma szans na negocjacje z bankiem i zwiększenie zysków. Dlatego jeśli ktoś liczy na budowanie zysków na swoim kapitale to musi myśleć o innych formach inwestowania. Najlepiej kupować akcje, inwestować w fundusze, gdzie ta stopa zwrotu może być na wyższym poziomie. Jednocześnie jednak w takiej sytuacji należy pamiętać, że ewentualne ryzyko straty na takiej inwestycji także będzie rosło. Dobrze więc przemyśleć sobie taką inwestycję i realizować ją w rozsądny sposób dzieląc kapitał na kilka mniejszych części.

Polecane  Jak oszczędzać długoterminowo i dlaczego warto to robić?

Dowiedz się więcej na https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/oprocentowanie-lokat/