Wszyscy rozumiemy jak ważne są oszczędności – ich posiadanie sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi i rzeczywiście tacy jesteśmy, ponieważ mamy odpowiednie zaplecze finansowe w razie jakiegoś nagłego wypadku i zapotrzebowania na gotówkę.
Większość osób rozumie też, że oszczędzanie w taki sposób, jak to było dawniej, nie ma najmniejszego sensu. W tej chwili o wiele bezpieczniejszym miejscem niż nasze mieszkania są banki – gdzie też wiele osób zgłasza się, by przechować oszczędności. Zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy jest o tyle wygodny, że możemy w trakcie oszczędzania do woli dysponować zgromadzonymi pieniędzmi, ale ma to też swoje minusy. Przede wszystkim chodzi tu o to, że możemy wybierać pieniądze do woli, więc często oszczędzanie nie kończy się czynieniem prawdziwych oszczędności. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem są lokaty bankowe lub depozyty bankowe. To dwie usługi oferowane przez banki, które przeznaczone są do oszczędzania, ale nieco się od siebie różnią.
Dla kogo lepszym rozwiązaniem będzie lokata, a dla kogo depozyt?
Mówiąc w skrócie, lokaty bankowe przeznaczone są dla osób, które chcą zarabiać na swoim oszczędzaniu. Banki przyjmują określoną ilość pieniędzy przeznaczonych na lokatę i zobowiązują się do ich wypłaty wraz z odsetkami. Lokaty są bowiem oprocentowane – i to dosyć wysoko. Pieniądze przyjmuje się na ustalony wcześniej okres czasu, który można oczywiście przedłużyć. Ważne jest jednak, żeby nie wybierać funduszy przed upływem terminu wypłaty, gdyż w takim wypadku można stracić odsetki.
Depozyt
Depozyt bankowy jest zaś swoistą przechowalnią – i może dotyczyć nie tylko pieniędzy, ale też na przykład papierów wartościowych, biżuterii, czy po prostu ważnych dokumentów. Lokata również jest rodzajem depozytu, jednak funkcjonuje na indywidualnych warunkach. Charakterystyczne dla depozytu jest to, iż można wybrać z niego swój wkład w dowolnym momencie – ale za to, nic nie zarabiamy na takiej usłudze, choćbyśmy nawet przechowywali w depozycie bankowym pieniądze przez bardzo długi czas.