Lokaty bankowe stały się popularne w Polsce stosunkowo niedawno, ale już dziś mają wielu zwolenników, którzy uznają je za najlepsze narzędzie do oszczędzania pieniędzy. Lokaty bankowe to nic innego jak umowy pomiędzy bankiem a klientem, na mocy której klient deponuje swoje oszczędności na rachunku bankowym, dzięki czemu bank może rozporządzać tymi pieniędzmi, a po upływie umowy bank jest zobowiązany do zwrócenia zdeponowanej sumy powiększonej o należne odsetki określone w umowie.
Podpisując umowę na zawarcie lokaty, musimy zatem dokładnie przemyśleć na jak długo jesteśmy w stanie powierzyć nasze pieniądze do banku
Kiedy wybierzemy zbyt krótki termin trwania lokaty, to zarobimy mniej, niż byśmy chcieli i oczekiwali. Kiedy wybierzemy zbyt długi czas trwania lokaty, to w trakcie może się okazać, że środki zgromadzone na lokacie są nam natychmiast potrzebne i będziemy zmuszeni do zerwania lokaty, co oznacza, że bank nie wypłaci nam już zarobionych odsetek.
Decydując się na założenie lokaty, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej oprocentowanie
Dlatego, zanim podpiszemy umowę, przejrzyjmy oferty wszystkich banków. Większość z nas decyduję się na założenie lokaty w banku, w którym posiada już konto. Tymczasem może się okazać, że któryś z mniejszych banków, ma dużo lepszą ofertę lub może nam zaoferować promocyjną lokatę. Zwłaszcza te mniejsze banki często oferują swoim klientom lepsze warunki na lokatach bankowych niż duże banki. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, czy oprocentowanie lokaty bankowej jest stałe, czy też zmienia się. Równie ważna jest kapitalizacja odsetek, czyli dopisywanie ich do głównego rachunku lokaty bankowej. Im częściej bank kapitalizuje odsetki, tym większa ilość tychże odsetek pracuje na całej lokacie bankowej.
Do założenia lokaty wystarczy nam już tysiąc złotych, a jej olbrzymią zaletą jest pewny zysk. Klient składając pewną sumę na lokatę bankową, jest pewien ile zarobi na tej inwestycji i nie musi się obawiać, że jego oszczędności przepadną.